Samen werken aan minder CO2-uitstoot met Werkkracht Ede B.V.
We blijven stappen zetten richting een duurzame toekomst. We willen in 2030 namelijk 60% minder CO₂ uitstoten. In 2024 steeg onze CO₂-uitstoot ten opzicht van 2023 licht met 235 ton CO2. Dit komt omdat we samen gingen werken met Werkkracht Ede B.V. en omdat de energiemix vervuilender werd. Op andere vlakken boekten we wel mooie resultaten. Hieronder lees je meer over de cijfers van 2024.
Nieuwe samenwerking met Werkkracht Ede
In 2024 startten we samen met Werkkracht Ede B.V.(Verwijst naar een externe website) met het verminderen van onze CO₂-uitstoot. Dit is een nieuwe en belangrijke stap in onze aanpak, waarin we ook organisaties betrekken die onder Gemeente Ede vallen.
Maar we zien dit vooral als een unieke kans om kennis delen en samen verder te groeien richting onze doelen voor 2030 en 2050. Werkkracht Ede B.V. laat al goed zien hoe het anders kan in de bedrijfsvoering. Ze kopen bijvoorbeeld circulaire kantoormeubels in. Als gemeente brengen we veel kennis mee over energiebesparing en vergroening. Door onze krachten te bundelen, kunnen we samen meer stappen zetten om onze uitstoot te verminderen.
Energieverbruik daalt, maar uitstoot stijgt
We stootten in 2024 25% minder CO2 uit dan in 2018. Vergeleken met 2023 stootten we in 2024 5% meer CO2 uit. Toch is het mooi om te zien dat we, ondanks de toevoeging van drie Werkkracht-locaties aan ons portfolio, ons elektraverbruik in 2024 met 3,5% hebben weten te verlagen.
Ons energieverbruik daalde dus, maar de totale CO₂-uitstoot steeg. Dat komt niet alleen door onze samenwerking met Werkkracht Ede, maar ook door de Nederlandse energiemix. De energiemix bestaat uit de verschillende bronnen waar we onze energie uit halen. Omdat deze mix dit jaar vervuilender was dan in eerdere jaren, zorgde iedere kilowattuur grijze stroom voor méér CO₂-uitstoot. Gelukkig verwachten we dat dit de komende jaren verandert, omdat we via EnergieWEB(Verwijst naar een externe website) steeds meer lokaal en duurzaam inkopen.
Wat deden we in 2024?
In 2024 verminderden we op verschillende manieren de CO2-uitstoot. Niet alleen in onze eigen gebouwen, maar ook op andere plekken in de gemeente Ede. Zo bespaarden we meer dan 10% op onze straatverlichting. Dat komt doordat we steeds meer ledlampen gebruiken. Ook kochten we in 2024 voor het eerst groene stroom in via EnergieWEB. De stroom komt rechtstreeks van lokale opwekkers, zoals energiecoöperaties. Zo maken we duurzame keuzes én steunen we de regio.
Ambitieuze doelen
We sluiten ons aan bij de landelijke ambities: in 2030 willen we 60% minder CO2 uitstoten, en in 2050 willen we volledig klimaatneutraal zijn. Later dit jaar delen we onze nieuwe doelen voor de komende jaren.
Meer weten?
Bekijk het CO2-prestatieladder certificaat(Verwijst naar een externe website) van gemeente Ede of kijk op de website van de CO2-Prestatieladder(Verwijst naar een externe website) voor meer informatie.
Denk mee
Heb je tips hoe we als gemeente nog bewuster met onze CO2-uitstoot kunnen omgaan? Mail naar energiecoordinatie@ede.nl(Verwijst naar een e-mailadres).